21 Mart – Being different, it’s normal – Farklı olmak, Normaldir!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

İkinci blog yazıma diğer bir deyişle köşe yazıma günün anlam ve önemine ilişkin bir konu ile başlamak istedim.

Açıkçası benim de bu konuda pek bilgim yoktu fakat twitter da takip ettiğim ntv sitesinin bir haberi sayesinde haberim oldu. Yazımın başlığı da bununla ilgili: “Being different, it’s normal yani Farklı olmak, normaldir.
21 mart nedir diye soracak olanlara… 21 Mart Dünya Down Sendromu Günüdür diye bilgilendirmekte istedim.
Bu 21 mart niye seçilmiş acaba diye de düşünecek olursanız aşağıda ondan da bahsedeceğim ve bence çok da güzel bir şekilde belirlenmiş açıkçası.
Öncelikle Down Sendromu nedir bunu tanımlayacak olursak:
21. kromozomun 2 tane yerine 3 tane olmasıdır.
21 mart olayı da buradan geliyor. 3. ayın 21 i.
Dünya genelinde 6 milyon Türkiye’de ise rakamların kesin olmamakla birlikte yaklaşık 100 bin insanda bu genetik farklılık bulunuyormuş.
Bu farklılıkla ilgili demeyeceğim bu normallikle ilgili daha fazla bilgiye bu konuda uzman, daha çok bilgi içeren yerlerden bilgiler alabilirsiniz ben sadece günü hatırlatmakla yetinmek ve kısa bilgi vermek istedim.
Ayrıca Down Sendromu’na dikkat çekmek için özel bir klipte yayınlanmış onu da sizlerle paylaşmak istiyorum

Ayrıca bu akşam izlemeyi düşündüğüm bir film var tam bu konu ile ilgili mi emin değilim ama farklı olanlarla ilgili bir film olduğunu düşündüğüm filmini izlemenizi de bana gelen tavsiyelerden sonra ben de sizlere öneriyorum.
Filmin adı da Mucize (Wonder)
Keyifli seyirler…

Yazıma eleştirmek istediğim bir alanda devam etmek istiyorum.
Biliyorsunuz topluluk karşısında sunum yapmak sanattır, yetenektir. Emek ister. Herkes bu konuda başarılı olamadığı gibi elleri vs titrer. Bu konuda bazıları diğerlerine göre daha rahatlar. Bu da zamanla topluluk önünde yapılan sunumlar neticesinde edinilen tecrübe ile ilgilidir.
Buraya kadar her şey tamam hemfikiriz sanırım. Benim değinmek istediğim konu ise sunum dosyaları bir diğer deyişle ppt ler, yansılar, ekrana – perdeye yansıtılanlar…
Arkadaş tamam herkes sunum programı kullanma yetisine göre güzel sunumlar hazırlayabilir tamam da belli başlı kurallar vardır bunun için uzman olmaya gerek yok değil mi ?
İlk kural nedir dinleyiciyi sıkmamak. Bunun için de ilk kural ne ilgi çekici slaytlar hazırlamak.
İlgi çekmek veya karşınızdakileri sıkmamak için de ilk kural da insanları yazılara boğmamaktır.
Sayfaları ansiklopedi okuyormuşçasına yazı ile doldurmak neyin nesidir. Ne kadar yazı o kadar çok puan alkış mı demek oluyor?
Yapmayın gözünüzü seveyim. Böyle saçmalıklar yapmayın. Sunumu gerekirse hiç yapmayın..!
Bir de bunu lisans değil yüksek lisans öğrencileri yapmıyor mu geberip gidiyorum resmen. Sırf bu yüzden bugünkü sunum olacak derslerden birine girmedim( tabi başka gerekçelerim de yok değil) adamlar 120 sayfa sunum dosyası hazırlamış yahu. Ulan sunduğun konunun tamamı kaç sayfa ki zaten bi söyler misin?

Neyse futbola değinmeden de olmaz. Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür de milli takımı seçilmiş. Bir sakatlık olmazsa inşaallah bu iki gencimizi Avrupada çok iyi yerlerde göreceğiz inş.
Nedendir bilinmez hep Avrupa’da iyi yerlerde görmek istiyoruz değil mi? Neden kendi takımlarımızda kupalar kaldırdığı başarılı olduğunu görmek istemiyoruz. Bu da içimize sinen aşağılanmışlık mı desem, kendimizi küçümsememiz mi desem hep bundan kaynaklı.
Hem ülkemizi hem de kafa anlayışımızı yükseltmemiz gerekiyor. Bu da ayrı bir dipnotçuk olsun yazımıza…

Bu arada İngilizce öğrenmek isteyenlere daha doğrusu İngilizce kulak yani dinlemesi iyi olmayanlara daha önce bahsetmedi isem Voscreen sitesini önerebilirim, çok hoşuma gitti benim. Gerçekten de çok etkili olduğunu düşünüyorum. 2 3 gün takılıp 500 600 binlerden ilk 25 bine girdim puanda 😀
İsteyenle kapışabiliriz 😛

Haydi kalın sağlıcakla…

Edit: Wonder yani Türkçesi ile Mucize filmini izledim. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Yazıma şu iki cümleyi ekleme yapmak istiyorum:
İlki çok hoşuma gitti ve de etkiledi beni:
“August Güneştir, annem, babam ve bense onun etrafından dönen gezegenler…” (filmi izleyince etkisini anlarsınız…
İkinci cümle de gerçekten güzel bir öğüt:
“Zorlu bir mücadele veren herkese karşı nazik olun”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.