ARABA SEVDASI – Recaizade Mahmut Ekrem

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Araba Sevdası - Recaizade Mahmut Ekrem

 

Araba Sevdası – Recaizade Mahmut Ekrem

1898 yılında yazılmış ve edebiyatımızda ilk realist roman olarak kabul görmekteymiş. Öncelikle bu bilgiyi vereyim istedim.
Romanımızda karakterimizin babadan kalma maddiyatı bulunmakta ve bunu biraz sanki hiç bitmeyecekmişçesine harcaması üzerinde duruyor. Arabalara, giyime – kuşama çok çok fazla önem verdiği üzerinde duruluyor. Yazarımız bir aşktan bir aşktan bahsediyor gibi görünsede aslında o dönemki batı özentiliğini, yanlışları gözler önüne serip eleştiriyor.
Romanda beğendiğim kısım şu idi. Erkek karakterimiz aşkına karşılık bulmak için aşık olduğu kişiye mektup yazabilmek için her kelimesi için bir çok kitaptan araştırmalar yapması.
Aslında burada güzel bir örnek var bir sayfa yazı yazmak için bir çok araştırma yapmak gerekiyor fakat sırf havalı gözüküyor diye anlamını bilmediğimiz cümlelerle hava atmamak gerekiyor bunu da unutmamak gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki sırf havalı olduğu için anlamını bilmediğimiz yabancı kelimeler cümleler bulunan T shirtler giyiyoruz…

Kitaba dönecek olursak kitapta bolca fransızca cümleler bulunmakta ve bence okurken insanı sıkıyor bunların çokluğu. Bu durum konudan, kitaptan kopmanıza neden oluyor. Kitabın resimde eklemiş olduğum tasarımını çok beğendimi de belirtmek isterim. Kapaklara önem veren birisiyim de ben 😀
Edebiyatımız için çok önemli eser olabilir fakat çok beğenmedim desem doğru olur mu bilmem ama tarzım değilmiş bu kitap onu söyleyebilirim.
Fakat kitapta erkek karakterimizin sevdiği kadına kullandığı şu cümledeki kibarlığı da sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim. Kitapta bunun gibi bir dil kullanıldığını da belirteyim sizlere ve aslında 1 gün de bitirebileceğiniz bir kitap olduğunu da belirterek sizleri bahsettiğim o cümlecik ile bu kitap yorumuma veda edeyim:
” . . . kabulüne tenezzül buyurmanızı ricaya cesaret etmekle kendimi şanslı sayarım.”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.