ben ney’im – Hakan MENGÜÇ (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ben ney’im – Hakan MENGÜÇ

ben neyim - Hakan MENGÜç photo by Habuniaa

Bu seferki ki yorumlamaya çalışacağım kitap, görselden de gözüktüğü üzere 91. baskısı yapılmış ve kaç kişinin dikkatini çekti bilmem ama ismi küçük harflerle yazılmış bu eser olacak.
Kitabın tanıtım cümleleri o kadar ilgimi çekti ki bu kitabı kesinlikle almalıyım diye düşündüm. Tam da beklentimi karşılayacak şekilde başlamışken bir anda ilişkiler üzerine daldı kitap. Tabii ben ne oluyor ilişkiler üzerine bir kitap mı aldım diye şok olmadım desem yalan olur. Hep böyle ilerleyecek ise boşa aldık kitabı diye düşüncelere bile daldım. Neyse ki ilerleyen sayfalarda kitap normal seyrine döndü benim için.
Kitapta yazarın etkinliklerde yaptıklarını anlatan bir tanıtım havasını sezinlediğim yerler de oldu. Bir de bu tarz kitaplar fazla okumuşsanız eğer, sanki aynı hikayeler, aynı sözler ve hatta aynı öğütleri filmlerin tekrarını izliyormuş gibi tekrar tekrar okumuş oluyorsunuz. Bunlar kitapla ilgili olumsuz düşüncelerim.
Her şeye rağmen kitaptan alınacak o kadar çok ders var ki, altı çizilecek o kadar çok cümle var ki ve dikkate değer o kadar güzel hikayeler var ki kitaba ayırdığınız zamanın karşılığını alıyorsunuz.
Aklıma gelmişken bir şey daha: neden bu kadar çocukça çizimler var diye düşündüğüm anlar olduğu gibi bazı yerlerde de o çocukça çizimlerin ne kadar içten ve gülümsetici olduğunu da düşündüğümü söylemek isterim .
Hikayeler demiştim, Mesela bir elmas hırsızlığı hikayesi, bir torba altın hikayesi, kelebeğin hikayesi, ağaç ve meyve hikayesi, Yunus Emre’nin hikayesi ve dört kapı hikayesi beni çok etkileyen kısımlar olmuştur. Sırf bu hikayeler için bile okunur kitap. Kitapta yok yok desek yeridir. Kadın erkek karşılaştırması, değerlendirme testi ve hatta yazarın anlatacaklarının bitip kitabın sonuna eklenmiş hastalıkların nedenleri hakkında da bir bölüm mevcut.
Sağlıklı olmak nedir? sorusuna verilen cevap da oldukça hoşuma gitti açıkçası, eminim siz okuyanlar da seveceksiniz.
Kitabı okumanızı tekrardan öneriyorum.
Ben okurken -hikayeler hariç- altını çizdiğim yaklaşık 3 sayfa dolduracak sözleri not aldım. Onlardan sadece bir tanesini(ki o da kitapta eleştirdiğim ilişkiler kısmından) seçerek yorumumu sonlandırmak istiyorum:
“Güneş hiçbir ilişkinin üzerinde sürekli parlamaz. Fakat iki insan bir şemsiyeyi paylaşarak fırtınaları birlikte atlatabilir”  – Paulo Coelho-

— Habuniaa —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.