BÜYÜK SATRANÇ TAHTASI – Zbigniew Brzezinski – Kitap Yorum

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

BÜYÜK SATRANÇ TAHTASI – Zbigniew Brzezinski

Büyük Satranç Tahtası - Brzezinski photo by habuniaa

Bu seferki yorumlamaya çalışacağım eserde ABD eski başkanı Carter’ın ulusal güvenlik danışmanlığını da yapmış olan Brzezinski tarafından ele alınmış olup Amerika’nın nasıl küresel bir güç haline geldiğinden ve küresel üstünlüğünü korumak için bütün dünyayı kapsayan planlarından bahsedilmektedir.
Panama Kanalının, Wilson ilkelerinin ABD güçlerinin Avrupa içerisine sokulmasında ne gibi katkıları olduğu, Çin ile Sovyetler birliği arasındaki güç dengesini nasıl gözetildiğinin yanı sıra Amerika’nın en büyük gücünün ise yumuşak güç olarak tabir edilebilecek ‘Kültür Cazibesi’ olduğu detaylıca vurgulanırken bu da Roma Vatandaşlığı ile karşılaştırmalı olarak anlatılmaktadır. Burada Moğol imparatorluğu ile İngiliz İmparatorluklarından da farkları ve ortak yönlerine de değinilmektedir. Kitap birbirinden ilginç ve etkileyici 7 bölüm ve giriş bölümünden oluşmakla birlikte akıcı bir dile de sahiptir. Dünyadaki kilit ülkeler ve bunların yerine geçebilecek alternatif ülkeler ve onlarla ilgili planlamalardan da bahsedilirken kitapta en çok eleştirdiğim ve doğal olarak beğenmediğim durumlar da mevcut. Her şey ABD çevresinde kurgulanırken diğer ülkelerin hepsi bir piyon veya onun gölgesi konumuna itilmektedir. Açıkçası tek güç ABD olarak kabul edilmekte, onun tek güç olarak kalması savunulmakta tersi durumda da dünyayı kaos bir ortamının beklemesi gerektiği sunularak bir korku havası oluşturulmaktadır.
Daha fazla detaya girmeden kitabı okumanızı kesinlikle önerirken, kitabın bir çok alanda ufkunuzu açacağını ve farklı tarzlarda sayılabilecek bu kitapların da okunması yararlı olacağını belirtmek isterim.
Kitabın içeriği oldukça zengin ve şaşırtıcı fakat dediğim gibi tek kötü yanı mahalle maçlarındaki top sahibi ABD de ben oynamazsam sizler de oynayamazsınız havasına büründürülmüş.

Kitabın geçmişteki bir çok olaya, günümüze ve belkide gelecekteki bir çok yaşanabilecek olaylara da ışık tuttuğunu düşünmekteyim.

Keyifli Okumalar.

#BüyükSatrançTahtası

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.