DAVA – Franz Kafka (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

DAVA – Franz Kafka

Kafka - Franz KAFKA photo by habuniaa

Kafka ile ilk tanışmam Mersin’de Bilgisayar bölümü okurken seçmeli ders olarak Felsefe dersini seçmemle gerçekleşmişti. O sene bir dönem boyunca Kafka’nın Dönüşüm kitabı okuduk daha doğrusu inceledik tartıştık. Kitabı o kadar çok sevmiştim ki en yakın zamanda başka bir Kafka eserini okumaya karar vermiştim. (Belki de o eseri bana sevdiren o felsefe hocasıydı — Ne yazık ki hocamın ismini unuttum –) Bir başka Kafka eserini okuyup bitirmek bugüneymiş. tam 8 sene sonrasına…
345 sayfalık Dava kitabını iş günleri öğle araları ve tatil günleri de zaman buldukça bugün bitirdim.
(Kitap yerine neden bu kadar konu dışı konuşuyorsun yazıyorsun diyenler olabilir)
Maalesef kitap hakkında söylemek istediğim pek fazla yorum yok.
Kitabı beğendin mi derseniz cevabım: Mecbur kaldığım bir an olmazsa kitabı tekrar okumak istediğim kitaplar arasında tutmayacağımı belirtebilirim.(Kitabı beğenmedim diyerek böyle yer edinmiş kitabı eleştirmek haddim olmadığından cevabımı o şekilde yazmak istedim.)
Kitap ne mi anlatıyor:
Adından anlaşılacağı üzere bir dava üzerinde ilerliyor. Okuyanların ilk düşünmesi gereken soru da: Josef K nın suçu ne diye kendisine sormasını istiyorum. Çünkü suçu ile ilgili kitapta sadece bir yerde bir cümlecik var.
Kitabın arkasında şu vardı: onun eserlerini anlayabilmek için önce hayatını incelemek gerekir diye. Sanırım kitaptan daha çok şey anlamak için bunu yapmak lazım. (Ben yapmadım.)
Kitap 0 günkü (belki bugünkü de ^_^) yargıya karşı bir eleştiri içeriyor ve aslında her şeyi vicdani olarak sorguluyor diyebiliriz özet olarak.
Belki de sadece boş bir resim paylaşmak yerine bu kitap ile ilgili yapacağım yorumlar bu kadar.
(O felsefe hocasıyla bu kitabı da tartışmak ve incelemek belki farklı düşünmeme neden olabilirdi kim bilir…)

Yine kitaptan beğendiğim/ilgimi çeken bir cümle ile sonlandırayım cümlemi: “Hayatta hep, her işi birden yapmayı istedim üstelik çoğunlukla geçersiz amaçlar uğruna. Bu bir hataydı.”

— Habuniaa —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.