DOĞAL YAŞAM VE BAŞKALDIRI – Henry David Thoreau (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

DOĞAL YAŞAM VE BAŞKALDIRI – Henry David Thoreau

Doğam Yaşam ve Başkaldırı photo by Habuniaa

Natüralist yazar ve ilk çevrecilerden olan yazarımızın bu eseri kendisinin Walden adı verilen bir göl yakınına kulübe inşa etmesinin ardından oradaki yaşamından kesitler, deneyim ve gözlemlerini aktarmaktadır. Bir çoğumuzun gerek gençken gerekse emeklilikte hayalini kurduğumuz doğa ile baş başa bir hayatı Thoreau bizzat deneyimlemiş ve bizlere aktarmıştır. Kitabın her okuyucuya hitap etmediğini romansal bir akışkanlığı olmaması sebebiyle belirtmek isterim. Kısım kısım yaptığı kulübe için kullandığı materyal miktarlarının detayına kadar girmesi gibi kısımlar kimi okuyucuları sıkabilir. Fakat aslında kitap başlı başına yaşama-sisteme başkaldırıdır. Belki en çok ilgimi çekmesini sağlayan da burasıdır. Belki de o doğayı bize aktarırken benim de kendimi yazarın yerine koyup orada yaşamışım hissini bana aktarması da olabilir bu kitaba beni bağlayan. Yazar ilk sayfasında yazdığı üzere: …”horoz gibi… komşularımı uyandırsam yeter” mantığında ele almış konularını. Ayrıca Thoreau başka bir dünyada cennete kavuşmayı beklemektense bu dünyada cennette gibi yaşamayı ummuş ve bunun için çabalamıştır. Günümüzde kredilerle ev, araba vs sahip olma hayalinin peşinden koşan bizlere ta o zamanlardan güzel bir mesaj da göndermiştir: “Çiftçi evine kavuştuğunda daha zengin olmaz, belki daha da yoksuldur, öyle ki aslında ev çiftçiye sahip olmuştur.” (evi almak için harcanan zaman ömürden gidenlere gönderme yapılmıştır.)
Kitabı okuyacaklara şunu belirtmek isterim: Kitabın ilk 90-100 sayfası gerçekten çok durağan geldi bana fakat doğada yaşamak üzerine bir şeyler okumak isteyen benim gibi kişilerin ve azıcık da felsefik bir bakış açısını beğenenlerin kesinlikle ısrarla okumasını önerebilirim. Kitapta benim altını çizerek not aldığım 5 sayfalık not-tan belkide daha fazla satırların altını çizebilirsiniz…. Son olarak kitaptaki hangi cümle ile yorumumu bitirmekte kararsız kalarak (bir şey satın alırken beğendiğim 2 şeyden birini tercih etmektense ikisini de alırım 😀 ) beğendiğim iki kısımla bitirmek istiyorum:
“Yoksulun gözeticisi olmakla kalma, dünyanın zenginliklerinden biri olmaya çabala”
“Şair Mir Camar Uddin Mast şöyle söylüyor: ‘ Manevi dünyayı bir baştan diğerine dolaşmanın ayrıcalığını kitaplarda yaşadım. Bir kadeh şarapla sarhoş olmanın zevkini manevi ilimlerin liköründen içtiğim zaman yaşadım. ‘ ”

Keyifli okumalar

— Habuniaa —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.