EĞİTİM BİR KİTLE İMHA SİLAHI – John Taylor Gatto (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

EĞİTİM BİR KİTLE İMHA SİLAHI Zorunlu eğitimin karanlık dünyasında bir yolculuk- John Taylor Gatto

Eğitim Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto photo by Habuniaa

Gatto’nun bu eseri adından da açıkça anlaşılacağı üzere eğitime özellikle zorunlu ve bir mekanda kapatılmaya dayalı okul eğitimine, dünyanın her yerinde olan bu tarz eğitime, çok sert eleştiriler getiriyor.
Bütün bu eleştirileri de dışarıdan bir insan gözüyle değil onlarca yıl öğretmenlik yapmış, hayatını bu sisteme adayıp çeşitli ödüller almış biri olarak yapıyor. En başta belirtmek gerekir ki bu kitap eğitime karşı bir kitap değildir. Yanlış olan eğitim sistemine karşı bir haykırıştır.
Yazarımız eleştirilerini o kadar acımasızca yapıyor ki belkide kitabı en başta okumayı bırakma niyetine yelteniyorsunuz ki bunu da kitabın başında belirterek sizleri okumaya başlamadan önce uyarıyor. Bu eleştirilerinden bir kaç cümleyi paylaşacak olursak: “Okul genç zihinlerin denek olduğu bir laboratuvardır.” , ” Zorunlu eğitimin çocuklara ancak kazara faydası olabilir zira asıl amacı çocukları birer uşağa dönüştürmektir” diyor Gatto. Ayrıca gerçekten eğitilmiş bireyleri nasıl yönetileceği hala bilinmediğinden dehaların bastırıldığından da bahsediyor. Kitapta çeşitli sayfalarda anlattıklarını destekleyen başka kitap önerilerinde bulunurken bunun yanında dünyada başarılı olmuş bir çok kişinin aslında sistematik/düzenli bir eğitim geçmişinin olmadığını, belirli bir eğitime başlayanların da daha sonrada buna başkaldırıp yarıda bıraktığını vurguluyor ve açıkçası bu da anlattıklarını yüksek oranda doğru olduğunu gösteriyor diyebiliriz bir bakıma. Örnek verdiği kişilerin bir çoğu öyle az tanınan kişiler de olmadığını, dünyanın yönetimine yön veren kişiler olduğunu da eklemek isterim.
Çok dikkatimi çeken iki açıklamasını daha eklemek istiyorum. Dikkat sorununun test sınavların ortaya çıkması ile ortaya çıktığını vurgularken, öğrencilerin aldıkları puanların ya da ortalamalarının onları tam olarak yansıtmadığını da özenle vurguluyor. Çünkü birbirinin aynısı iki insan olamayacağı gibi aynı ortalamada ki/puandaki insanların seviyesinin de aynı kabul edilmesinin doğru olmadığını söylüyor. Kısacası insanların rakamlardan ibaret olmadığını söylemeye çalışıyor. Notların bir önemi olmadığını da şu cümle ile vurguluyor: ” En iyi okuyucular, en iyi yazarlar, en iyi matematikçiler, en iyi bilim insanları neredeyse hiçbir zaman en iyi notları alan kişiler olmamışlardır.”
Yazar Thomas Jefferson adlı bir kişinin düşüncesine de kitabında yer verirken, bu düşüncenin de tarafımdan doğruluğu genel olarak benimsendiği için paylaşmak istedim sizlerle: “Okulun düşünür ve sanatçılar değil, en iyi ihtimalle katip ve memurlar yetiştireceğini çok iyi biliyordu.”.
Kitapta beğenmediğim kısım yok mu var tabi: mesela kitabın sonunda yaptığı biraz isyan istercesine çağrı çok da hoşuma gittiği söylenemez. Kitabı doğru bir şekilde okuyup anlamayanlara hadi çocuklarımızı okula göndermeyelim, hemen okuldan alalım düşüncesi de yerleştiriyor gibi olsa da doğru anlaşılması gereken burada eğitim sistemindeki yanlışlıkların üzerine gidilmesi gerektiğidir.
Kitapta eğitim sisteminde benimsenmesi gereken yöntem olarak hatadan ders alma yönteminin olması gerektiği üzerinde durulurken bunu da “En derin öğrenmenin hata ve başarısızlık durumlarında gerçekleştiği” cümlesi ile desteklenmekte.
Eğitim alanında bir başka düşüncesi de: Okulların öğrencilere işçi ve tüketici olmayı öğrettiğinden bahsederken sizlerin çocuklarınıza lider ve maceracı olmayı öğretmeniz gerektiği öğütlerken okulların çocuklara itaat etmeyi öğrettiğini savunup bunun yerine sizlerin çocuklarınıza eleştirel ve bağımsız düşünmeyi öğretmeniz gerektiği anlatılmaktadır.
Kısacası kitap başta ABD olmak üzere dünyanın her yerindeki eğitim sisteminin belli başlı ailelerin sömürüsü ve hedefleri doğrultusunda yönlendirildiğinden bahsederken eğitimin sadece duvarlarla çevrili alanlarda sınırlı bir düşünsel yapı içerisinde bir anlam ifade etmediğini vurguluyor.
Kitapta daha bir çok ilgi çekici kısım ve başarılı olmuş kişilerin örnek hayat hikayeleri bulunmakta olduğunu da belirtmek isterim. Kapanış cümlemi de yine kitaptan beğendiğim başka bir cümle ile yapmak istiyorum.
“Önemli kararlar bürokratların değil ebeveynlerin kontrolüne bırakılmalı”
#EğitimKitleİmhaSilahı # JohnTayloGatto

— Habuniaa–

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.