GÜL YETİŞTİREN ADAM – Rasim ÖZDENÖREN (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

GÜL YETİŞTİREN ADAM – Rasim ÖZDENÖREN

Gül Yetiştiren Adam photo by habuniaa

Daha önce bir yerde dikkatimi çekmemiş bir kitap ve aynı şekilde dikkatimi çekmemiş bir yazarın kitabı hakkında bu sefer ki yorumum.
Öncelikle arka kapakta bulunan şu cümle üzerinden gidecek olursak, ‘Rasim ÖZDENÖREN’in üslubunu sevenler, bu kitapta onun başlıca özelliklerini bir arada bulacaklar.’ gerçekten farklı bir tarzı olduğunu söyleyebiliriz. Şiirsel diyebileceğimiz alanlar da mevcut (kardeşinin şair olması belki de etken), normal hikaye tadında bölümler de. Bir hikayeden başka hikayeye geçiş arasındaki belirginlik de net değil sanki bir adamın geçmişi ile geleceğini anlatıyor gibi yazmış. Akıcı mı akıcı ama ne anlatıyor veya ne anlatacak diye bir bekleyişe giriyorsunuz ve sizi tam tamına doyuruyor mu sorusuna benim cevabım ‘tam değil’ olurdu. Belki de bir kısmını okuyucuya bırakıyor demek daha doğru da olabilir.
144 sayfalık bir kitap Sitare’nin mi hikayesi yoksa diğer karakterlerden birinin mi veyahut gül yetiştiren bir adamın mı hikayesi diye düşünüyorsunuz. Fakat kitap kapağında yazdığı gibi aslında modernleşmiş olan insanlarla kişiliklerini koruma çabasıyla bunun dışında kalanlar arasındaki çatışmayı,dramı anlatıyor diyebiliriz.
Ne sevdim ne sevmedim diyebileceğim kitaplardan.
Ama yine de araya sıkıştırılmış cümlelerle yakayabilene güzel öğütler de vermekte.
Mesela, “Biliyor musun, hep kazanmak ya da kaybetmek noktasında dönüp duruyorsun sen. Bense hiç aldırmıyorum buna.”
Farkedenler için çıkarımlarda da bulunmuş: “Hep yalana inanmaya alışmış olanlar doğruya inanmakta güçlük çeker.”
Son olarak kitaptaki en çok beğendiğim kısımı paylaşarak bitiyorum paylaşımımı.
Şimdiden okuyacak olanlara keyifli okumalar diliyorum…
“Gününü değerlendirmeye bakacaksın.. günün nasıl değerlenir, bak anlatayım: şimdi ömrünü bitmiş say, ömrün bitmiş de sen yalvarmış, yakarmışsın, sana gözyaşların için cabadan bir gün daha vermişler.. işte şu anda da o bir tek son günün  içinde bulunuyorsun.. işte o son günde ne yapacaksan , her gün onu yapacaksın”

Not: İki nokta(..) yan yanaları ben kullanmadım. Kitapta bizzat bu şekilde kullanılmakta. Dikkatimi çeken bir başka nokta da bu idi belirtmek istedim.

-Habuniaa-

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.