KABİL’İN İŞARETİ – Tom Knox (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

KABİL’İN İŞARETİ – Tom Knox

Kabilin İşareti - Tom KNOX photo by habuniaa

447 sayfalık bu kitabın okurken sanki bir film izliyormuş gibi ilerlediğini söyleyerek başlamak istiyorum yorumuma. Sayfaları diğer kitaplardan daha kalın olması sebebiyle sanki 600 700 sayfaymış gibi durduğunu da belirteyim. Aykırı iddialarda da bulunduğunu söylemeden edemeyeceğim. Kitabın başında da yazar kitapta geçen mekanların hala mevcut olduğu ve gerçek olduğunu belirtmesinin yanı sıra yazılanların bir kurgu olduğunu belirtiyor. Bunu da şu sebeple belirtiyorum kitapta çoğu kişiye aykırı gelebilecek, belki de kimimize normal gelebilecek iddialarda bulunulmuş ve konu da o temeller üzerinde ilerlemiş.
Kitabın akıcı olduğunu baştaki cümlemde belirtmiş olduğum gibi araştırdığımda filminin de bulunduğunu fark ettim. İzleyen birileri varsa yorumda bulunursa sevinirim.
Peki kitap ne anlatıyor diye soracak olursanız. Kitap, Yahudiler, Cagotlar, Basklar, soykırım, eski köklü inanışlar ve Nazizm’e kadar bir çok konu üzerinden şartlı mirasa konan bir adamın macerasını anlatıyor diyebiliriz. Olayların başlangıcı tarihin başlangıç sahnesine kadar da gittiğini söylemeliyim. Burada tekrardan yazılanların kurgu olduğunu belirtmeliyim çünkü beni rahatsız eden bir kaç yeri de bulunuyor.
Kitabı beğendin mi derseniz: akıcılığı ve bir film tadı vermesi sebebiyle beğendim ayrıca bazı düşünceler ters gelse dahi kurgusundan dolayı kısa sürede bitirdim diyebilirim. Önerme konusunda gelince bu tarz kitapların herkesin hem fikir olduğu üzere insana pek bir şey katmadığını belirterek sadece macera dolu bir film izlerken elde ettiklerinizi sağladığını belirtmek isterim. Bu sebeple ne öneriyorum ne de önermiyorum :)
Son olarak kitaptan ilgi/dikkat çekici bir cümlecikle yorumumu sonlandırmak isterim: “Kadınlar. Türlerin dişileri. Çiftleşmede seçici davranarak insan evrimini onlar yönlendirir. Peki sürekli kötü adamları seçerek evrimimize nasıl rehberlik ediyorlar? Hepsi düzgün erkekleri istermiş gibi davranıp nerede bir it varsa onun peşinden koşarlar.”

— Habuniaa —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.