MOGAN GÖLÜ – Ankara’da Gezilecek Yerler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Mogan Gölü

Mogan Gölü

Ankara’ya ilk geldiğimde herkes gibi Google amcaya ben de acaba gezilecek nereler vardır? diye yazıp aratmıştım. Bunun sonucunda beklediğimden daha fazla sonuç çıktığında hem çok şaşırmış hem de çok sevinmiştim.
Zamanla bu yerleri sırayla tek tek gezmeye başlamış ve de bir çok anı olsun diye fotoğraflar çekmiş bulundum.
Tabii sadece Ankara’da değil bir çok gezdiğim yerin fotoğraflarını çekmek bir hobim haline geldi ve bunları ileride gezi yazıları olarak paylaşırım diye hayal kurdum.
Bugün artık o yazılardan ilkini yazmak istedim.

(Hepsini baştan aşağı okumanızı isterim fakat zamanınız yoksa yazı sonundaki video herşeyin özetidir…)

Mogan Gölü , Ankara’nın gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Burayı resimlerden de görebileceğiniz üzere kışın en sert zamanlarının birinde gezme fırsatı buldum ve tabiri caizse bayıldık desek fazla olmaz eksik bile kalır.
İlk resimde görebileceğiniz gibi gölün büyük kısmı buz tutmuş ve sazlıklarla muhteşem bir görüntü oluşturuyordu.

2 - Mogan Gölü Manzarası by Habuniaa

Bu soğukta tabii ki gölün kenarında gezinti yapacak fazla çılgın olmaması da hem oranın tadını çıkarma konusunda hem de fotoğraf karelerimi insanların bozması gibi durumlarla karşılaşmadığım için kendimi şanslı hissettim.
Bu arada resimleri daha kaliteli koymak istemedim açılması uzun sürsün istemedim. Yoksa orijinal boyuttaki görselleri görünce aşık olup hemen gitmek isteyeceğinizden hiç şüphem yok :)

3 - Donmuş Mogan Gölü Kenarında Yürüyüş Parkuru 2 by Habuniaa

Resimde görüldüğü gibi ortalarda kimseler yok. Yerinizde olsam buraya ilk gidişimi böyle soğuk havalarda gerçekleştirir ve bu güzelliğin tadını bu sakinlikte yaşamanızı öneririm.
Ayrıca yine resimde görüldüğü gibi bisiklet sürmek için de çok mükemmel bir alan mevcut. Bisikletlerinizi azıcık havalar ısınınca getirmeyi de unutmamanızı öneririm :)
Böyle bir yerde bisiklet sürmek hayali bile insana huzur veriyor değil mi ve sanki yabancı filmlerden çıkmış bir kareyi bana anımsattığı gibi sizlere de aynı duyguyu yansıttığını düşünüyorum …

4 - Göldeki Kuşlar by Habuniaa 5 - Gölet Manzara by Habuniaa

Göldeki Ördek karabatak vb kuşların sesleri ise görülmeye değer olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim fakat benim ilk seferinde deneyimsizliğim sebebi ile unuttuğum şeyi sizlere önermek isterim : kesinlikle yanınızda ekmek veya simit getirin ve birazdan aşağıya eklemiş olduğum güzel görsel şölene de bizzat yaşayın :)

Tabii uzaktan bu kuşların yüzdüğü sulak alanı dinlemek de ayrı bir güzellik.
Evet şurada elinde kitap olacak ve okuyacaksın dediğinizi duyar gibiyim 😛
Tabii ki üstteki videoya çocuklarınızın da çok beğenip baba, anne hadi gidelim her hafta sonu gidelim ne olur şeklinde isteklerinin bitmemesine de neden olabileceğini de uyarmadan geçmeyeyim :)

Çocuklar demişken ;

Kardeş olsun veya çocuklarınız olsun onlar için de çok seveceği ve temiz alıp eğlenmek için de çok uygun bir yer olduğunu belirtmek isterim. Bunu da aşağıdaki görsellerle desteklediğimde dediklerimde ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz. Çocuklarınızı ve kendinizi bu güzel alandan mahrum bırakmayın ve illaki bir kere de olsun gidin ….

Hangi çocuk bu salıncakta sallanmak istemez ki , Çaktırmayın kışın kimse yok diye sallanmak istedim ama sığamadım içine 😛

6 -Ankara Kedisi Salıncak by Habuniaa 8 - Çocuk Oyun Parkı by Habuniaa 2 7 - Çocuk Arabaları by Habuniaa

Ya bu kaydıraktan kaymak için hem korkup hem can atan çocuklar olmayacak mı sanıyorsunuz eminim yazları burada kuyruk oluyordur 😀

10 - Dinazor Kaydırak by Habuniaa 9 - Çocuk Oyun Parkı by Habuniaa

 

Evet bu aşağıdaki çirkin ağaç ilgimi çekti ve eklemeden edemedim. cücelerden birine sarılmaya çalışan da evet bendeniz yazarınız Gezgin Habuniaa :)
3. resimdeki palyaço da çocukların ilgisini çekeceğine eminim…11 - Canavar Ağaç by Habuniaa 12 - Pamuk Prenses ve 7 Cüceler by Habuniaa 13 - Körü Palyaço by Habuniaa

Eee bu kadar çocuklar için aktivitelerden konuşmak yeter değil mi ? Sadece küçükler için bir alan olduğunu bilmelisiniz. Bunun ilk kanıtı aşağıda resimleri göreceğiniz düzenli bir şekilde hazırlanmış mangal alanları.
Kömür, tavuk, pirzola, etlerinizi getirmeyi kesinlikle unutmayın derim ben. Benim yapma fırsatım olmadı ama yazın ilk fırsatta burayı denemeyi düşünüyorum belki yaza bile kalmaz. Fakat yazları buralardan yer kapmak için eminim sabahın erken saatlerinde gelmek gerekiyor olabilir. Bunu da aklınızdan çıkarmasanız çok iyi olur…
14 - Mangal Alanı by Habuniaa 15 - Mogan Mangal by Habuniaa

Oturmak için manzarayı seyretmek için başka alanlar da mevcut tabii. Bunlardan biri de aşağıdaki görseldeki alan.
Burad ahoşuma giden şey ise süngerleri naylonumsu bir kaplaması olduğundan kışın yağmurlarda su çekip pis kokular oluşmasına engel olmaları iyi düşünülmüş..
16 - Oturma Alanları by Habuniaa
Evet oynamayı hiç bilmeyip sırf poz olsun diye kareye girdim 😛
17 - Ankara Seymen by Habuniaa

Hafif köy hayatı havası vermişler ve de bence başarılı olmuşlar ucundan da olsa. Genelde köylerde görebildiğimiz kuyuların temsili görselleri..
18 - Su Kuyusu Köy Hayatı Teması by Habuniaa

Mogan gölünde yanında yiyecek bir şeyler getirmemiş olabilirsiniz hemen korkmayın. Her yerde olduğu gibi burada da yiyeceğiniz içeceğiniz mekanlar da mevcut. Benim için deneyin sizler de deneyimlerinizi ekleyin de nasıllarmış bizler de öğrenelim olmadığı ben bir sonraki gidişimde deneyeceğim :)

19 - Yeme İçme Alanları Mogan by Habuniaa

Kış olması sebebi ile deniz bisikletleri diğer adı ile yunuslar yan bir şekilde dizilmiş. Yazın bunlarla gölün üzerinde tur atmak da çok keyifli olduğu konusunda hem  fikiriz sanırım

20 - Deniz Bisikleti Mogan by Habuniaa

İstanbul’un sahilinde yürüyormuş gibi olmasa da doğada bu kenarda yürüyüşün keyfini ne verebilir ki bir insana değil mi ? Özellikle videoyu izlediğinizde ağzınız açık kalacağını düşünmekteyim ^_^
21 - Sazlık Mogan Gölü ve Yürüyüş Alanı by Habuniaa

Yapılan bu iş şaheser değil mi sizce de ? Evet bunların 3 tanesi aynı anda bulunan yerde de foto çekildim ama onu paylaşmadım siz sadece biri ile en büyüğü ile idare edin ve sanırım yazları içindeki toprak ve tohumlar sayesindeki bu kuş modeli yemyeşil olup canlı bir hava kattığını da düşünebilirsiniz…

22 - Topraktan Kuş by Habuniaa

Mogan gölü parkında bir de yelken kulübü var fırsat bulursanız onları da izlemek için de zaman ayırmaya değer olacağını düşünmekteyim.

24 - Yelken Kulübü Mogan by Habuniaa

Mogan gölü bu parkına gitmeden önce okumuş olduğum yazılar arasında gezerken aklıma son anda gelen bir cümle vardı: “Seyir terasına çıkmadan oradan ayrılmayın” Az kalsın aklımdan çıkıyordu ve az kalsın bunu gerçekleştirmeden ayrılacaktık o bölgeden biraz şans eseri seyir terasını gördüğümüz de hadi bi çıkalım dedim :)
Fakat baştan belirtelim yükseklik korkusu olanlar bir kez daha düşünsün ama korkuyu bir kenara bırakın ve kesin çıkın. (Ben de korkarım yüksekten 😀 )
Çıkarken girişte her yerde gördüğümüz sokak şairlerimiz duvarlarda izlerini bırakmışlar tabii ki de.
Bu gençlere şans vermeliyiz :)
Neyse 5 – 6 katlı binaya çıkıyor hissi geçtikten sonra  karşınıza çıkacak görüntüyü görünce bana teşekkür edeceksiniz.
Ben dediğim gibi kış vakti oraya gittiğim için göl neredeyse donmuş gibi görünüyor ve muhteşem bir görüntü oluşturmuştu. Aman dikkat gölde yürüyeyim demeyin böyle bir havada giderseniz!
Bir şansımız en başta da dedim yaa kışın gittiğimizden bir iki dışında kimse yoktu rahat rahat manzaranın tadını çıkardık… Sizleri görsel ve video ile başbaşa bırakayım…25 - Teras Seyir Kule by Habuniaa

26 - Duvar Yazısı by Habuniaa

27 - Terastan Mogan Seyri by Habuniaa 28 - Terastan Mogan Seyri 2 by Habuniaa

İşte Video da burada:

Son olarak sizleri çekmiş olduğum güzel iki görsel ve Mogan gezimiz için yapmış olduğum video ile başbaşa bırakmak istiyorum ve beğenirseniz gerek konumu gerek yotube videolarımı çevrenizle paylaşmayı unutmazsanız beni de mutlu eder ve başka yazılar yazmakta destekleyici olmuş olacaksınız… Youtube kanalıma da abone olmanız için bekliyorumm.

29 - Sazlık ve Donmuş Mogan Gölü by Habuniaa 30 - Donmuş Mogan Gölü Kenarında Yürüyüş Parkuru by Habuniaa

 

Mogan Gölü Gezisi Tanıtım Videosu:

İyi Gezmeler… Yazımı videolarımı paylaşmayı ve Youtube kanalıma abone olmayı da unutmayın 😛

Teşekkürler bu yazıma vakit ayırdığınız için…

Diğer Gezi Yazılarımız Sizleri Bu Linkte Beklemekte, Tıklayın Lütfen :)

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

1 Response

  1. nebuniaaa diyor ki:

    40 yıldır ankara’da oturuyorum.Böyle bir göl görmedim. Eline sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.