ÖZ LEZZET KÜNEFE – Ankara’da Yeme İçme Yerleri

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Öz Lezzet Künefe

Ankara Mamak’ta yeni açılmış bir künefe dükkanı farkettik ve bu akşam onu denemek istedik. Deneyimlerimizi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle aynı bölgede başka bir künefeci daha var ve düzenli gittiğimiz bir yerdi orası fakat burası yeni açılması sebebiyle burayı da bu akşam ilk kez gittik. ( Diğeri hakkındaki yazıyı en kısa sürede sizlere hazırlarım umarım)
Gelelim mekanımıza.
Öncelikle yeni olması sebebiyle her şey yepyeni, temiz ve yine yeni olması sebebiyle maalesef pek kalabalık değil. Biraz bölgenin de etkisi var diyebiliriz. Şu anda bu bölge iki tane künefeci kaldırır mı orası şüphe getirir fakat zamanla yapılan yüksek katlı binalara bakacak olursak iki künefeci bile az geleceğini düşünüyorum ve böyle durumlarda da yeni açılanların ayakta durması zor olur, umarım böyle sorunla karşılaşmaz diyerek yorumlara devam ediyorum.
Sizlerle bir resim paylaşmak istiyorum şimdi:
Tatlı meze
Künefeci değil miydi dediğinizi duyar gibiyim, en azından gittiğimde ben böyle düşünmüştüm: ” Biz künefeciye gelmemiş miydik diye.
Tatlımızı söylemeden önce bir baktık ki sanki tatlı yanına meze tabağı gelmiş gibi idi. Açıkçası böyle süpriz çok hoş oldu. Mandalina dilimleri, kırmızı ve yeşil elma dilimleri, armut dilimleri, portakal dilimleri ve bu mevsimde güzeli pek bulunmayan çilek dilimleri… ve çilek dilimlerinin tatlı gerçekten de şahane idi onu da belirtmek isterim.
Resime dikkatlice bakınca sürahideki beyaz şey dikkatinizi çekmiş olacak ki hemen onun da süt olduğunu belirteyim.
Evet ona da şaşırdık biz.
Be alaka şimdi diye düşündük ve sonra tatlı gelmeden onun da sebebini sormak istedik ve sonuç:
Dükkandan sorumlu-ya da- sahibi arkadaş, araştırdık osmanlıda tatlı yanına ayran ikram edilirmiş ve biz de nasıl bir şey yapabiliriz diye araştırdıktan sonra tatlı ile birlikte ve sonrasında sindirime de yardımcı olması sebebiyle sütü uygun bulduk diye açıklaması oldu.
Süt de iyi geldi açıkası canım mı çekmişti ne artık bilemiyorum 😀
Neyse çay ve tatlılarımız da geldi sonunda:
Künefe ve süt
Öncelikle görüntüde dağınık gözüküyor olabilir ama biraz da biz dağıttık resim çekmeyi unutarak tatlıya girişip 😀 biz derken ben yani 😛
Gördüğünüz resimdeki tabak iki kişilik ve oldukça büyük bence kesinlikle 3 kişi rahat yersiniz hatta tatlı komasına girecek kadar yiyenler yok ise 4 kişi bile yiyebilirsiniz bu tabağı bunu belirteyim.
Gördüğünüz künefe 3 çeşitin karması şeklinde: Kaymaklı, peynirli ve fıstıklı.
Biz 4 çeşit ilk başta düşünmüştük (4. çeşit cevizdi) görevli arkadaş ağır olabilir isterseniz böyle yapayım daha hafif olur önerisinden sonra bunda karar kıldık. Teşekkür de ediyoruz kendisine :)
Ben normalde dondurmalı yerim künefeyi buradakilerden en çok kaymaklıyı beğendim. Fıstıklı tatlı manyağı birisi olarak burada fıstıklı kısmı beni biraz baydı desem yalan olmaz. Tabii bunda tatlı öncesi gobitte de iki menü söyleyip yemenin de etkisi var desem yalan olmaz. Peynirli kısım ise her yerde olan kadar güzeldi bence. Mersin’de okumuş biri olarak oradaki künefenin tadı hala ağzımdadır. Buradaki da oraya yakındı diyebilirim.
Bu künefe dükkanın diğer devam gittiğimiz yerden farkı şunu söyleyebilirim: İstediğiniz lünefe tabağını peynirini vs sini her şeyini o an hazırlıyorlar. Dolaptan hazır şeyi çıkartıp fırına atmıyorlar.
Kesinlikle bıçak kullanmanıza gerek yok gerçekte çatalla lokum kıvamında çok güzel ayrılıyor bu da ayrı enfes noktalardan biri idi.
Son olarak fiyatı merak edenlere: Yediğimiz bu 3 çeşit 2 kişilik künefe 30 tl yazıyordu.
Biz 3 çay, 2 küçük su ve 2 kişilik künefeye 35 tl ödedik. Çay ücretli miydi bilemedim şimdi.
İlk gelen çay güzeldi ama ikinci gelen çay güzel değildi maalesef bu da eleştirim olsun.
Yolunuz düşerse denemenizi öneririm.

Adresi de şuraya not düşeyim de lazım olan kullanır:
Ege Mahallesi, No:236/B, Natoyolu Caddesı, 06270 Mamak/Ankara

Hadi Afiyet bal şeker olsun…

— Habuniaa —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.