PANİK ATAK 4 AYAKLI BİR FİLDİR – Psikolog Hayrettin Şahin ( Kitap Yorum )

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Panik Atak 4 Ayaklı Bir fildir bu Habuniaa

 

PANİK ATAK 4 AYAKLI BİR FİLDİR – Psikolog Hayrettin Şahin

Bir önceki yorum yapmış olduğum Duyguları Becermek kitabı tarzına yakın bir kitap yorumu ile karşınızdayım. Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim öteki kitabı önermemiştim fakat Panik Atak 4 Ayaklı Bir Fildir kitabını okumanızı hatta çevrenize de okutmanızı da öneririm. Ben çok beğendim. Gerek dili olsun, gerek verilen yaşanmış örnekleri ile dolu dolu bir kitap. İçinde kendi yaşantınızdan veya çevrenizdekilerin yaşantısından benzerlikler görebilirsiniz. Kitabın kapağında da gözüktüğü üzere kitap, depresyon, obsesyon, anksiyete, fobiler ve diğer psikolojik sorunlar üzerinde temellendirilmiş. Gayet akıcı dili var. Çözüm üreten bir içeriği var Mesela ilk cümlesi: ” Panik atak vahşi bir fildir ama her fil evcilleşir”.
Bir başka cümle: “Panik atak bir önyargıdır.”
Panik atağın aslında çözümü basit bir duruma indirgediğini de şu cümle ile görüyoruz: ” Panik atak sahte kabadıyıdır. Bir gelir salını salını, blöf yapar. Eğer yerseniz blöfü ömür boyu sizi süründürür. Yemezseniz kendi sizden korkar ve kaçar” Gerçekten sonuna kadar doğru bir cümle değil mi düşünüldüğünde. Günümüzde hemen hemen herkesin fobisi vs si var 😀 hepsine ucundan dokunmuş yazar. Yazar okuyucularını bazen azıcık argo ile bazen de komik hikayeler ile güldürebilmeyi de başarabilmiş. Kitapta daha önce okumamış olduğum Aziz Nesin’in Petir Canavarı Zengo hikayesi de mevcut ki gerçekten de ders alınabilecek bir hikaye mutlaka okumalısınız. Kitapta bir insanın en uzun banyo yapma süresi ilgili bir örnekte var ve çok şaşırtıcı ve kesinlikle yok artık dersiniz. Kitapta öyle güzel bölümler mevcut ki hepsinin başlığını yazmak istiyorum neredeyse. Onlardan biri de: bir vatandaş ile BOK Böceği hikayesi bunu da mutlaka okuyunuz! Yazarımız ailelerin çocuk eğitimleri üzerinde de bazı sorunlu noktalara değinerek buraları da es geçmemiş. Kısacası kitapta yok yok okuduğunuzda kendinize olmasa bile başkasına faydası dokunacağından emin olabilirsiniz. Kitapta tek eleştireceğim şey bazı şeyleri neden tekrar tekrar yazmış diye düşünmüştüm onun da cevabını kitabın sonunda vermiş.
Maalesef hepimiz hem fikiriz ki çevremizde çokça mutsuz sorunlu insanlar var
“Bilgenin birisi diyor ki: ‘Gülünce güzelleşmeyen bir yüz görmedim’ ” işte bu sebepten dolayı sorunlara karşı savaş açmalıyız. Yorumumu kitaptan başka bir cümle ile sonlandırmak istiyorum: ” Sorun odaklı insanlar hep karanlığa küfreden ama bir mum yakmayı düşünemeyen kişilerdir” sorunlarımıza küfreden değil çözüm arayan bireyler olmamız dileğiyle
Keyifli Okumalar

— Habuniaa —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.