SOL AYAĞIM – Christy Brown (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

SOL AYAĞIM – Christy Brown

Sol Ayağım - Christy Brown

Daha önceden Kelebek ve Dalgıç adlı bir kitabı yorumlamıştım. O kitabı çok beğendiğimi belirtmiştim. Bu yorumu okuyanların o kitap yorumunu da incelemesini öneririm. Çünkü Sol Ayağım kitabı da onunla benzer tarzda bir kitaptır diyebiliriz.
22 çocuklu bir ailenin çocuklarından bir tanesinin hikayesi anlatılıyor bu eserde. Fakat o bir çocuğun dünyadaki diğer çocuklardan öne çıkaran bir özelliği var. Christy Brown doğuştan felçli olup konuşmasını veya hareketlerini kontrol edememektedir.
Sizlerden sadece sol ayağının bir parmağı ile hayata tutunan/tutunmaya çalışan bir insan düşünmenizi istiyorum. Sadece o insanı değil o bebeğe/çocuğa ebeveyni olarak sonsuz inanç besleyen bir anne de hayal etmenizi istiyorum.
İşte kitap tam olarak bu düşündüklerinizi veya düşünemediğiniz her şeyi anlatıyor.
Her gün, her an her şeyi eleştiren, beğenmeyen, yetersiz bulan bizlere bir çok ders verirken belki de neye/kime/hangi dine inandığınız önemli değil ona şükretmenizi sağlıyor bu kitap.
Çok büyük derdim var diyerek sigara, alkol vs yi çözüm/kaçış yolu olarak savunanlara senin derdin bu mu sadece dedirtiyor bu kitap. Ne acı gerçektir ki Sadece sol ayağını kullanan birisinden şu cümle de dökülüyor kitaptan: “…Birden bunca zamandır kör olduğumu, benim acılarımın diğer insanların acıları yanında hiç kaldığını hissetmeye başladım…”
Hepimizin çok büyük derdi var değil mi ? Kesinlikle okumalısınız bu kitabı…
Bir de soru: sadece sol ayağınızın bir parmağını kullanabiliyorsunuz ve sizden onu da kullanmamanız istenseydi ne yapardınız?
Kitabı şiddetle tavsiye ederken kitaptan bir cümle ile sonlandırmak istiyorum yorumumu: “Ben fark edilen biri olmak istemiyordum, diğer insanlar gibi sıradan olmak istiyordum.”

— Habuniaa —

 

#Solayağım #ChristyBrown #Solayagim

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.