TOPRAK ANA – CENGİZ AYTMATOV (Kitap Yorum)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

TOPRAK ANA – CENGİZ AYTMATOV

Toprak ana

Kapağında yazdığı üzere Aytmatov eserleri ile 176 dile ulaşmış. Eserleri bu kadar önemli kaliteli oluşu da bu başarıyı sağlıyor açıkçası. Toprak ana kitabı da yine kapağından anlaşılabileceği üzere tarım, savaş ve aile hayatı üzerindeki dram çevresinde konusu gelişiyor.
Öncelikle kitap oldukça duygusal belki gözyaşlarınızı bile yer yer tutamayabilirsiniz. Acıklı bir çok olay mevcut.
Savaşın bir aileyi, bir toplumu, bir ülkeyi hatta dünyayı nasıl bir cehenneme çevirdiğinin canlı kanıtı. Çekilen acılar geri kalanların yaşadıkları kitapta öyle güzel anlatılmış ki olayları bizzat kendiniz yaşıyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz.
Kitap orta okuldan liseye ve hatta üniversitede okula başlarken herkese okutulması gereken bir başyapıt. Niçin savaşa, dövüşe karşı olmamızı, birbirimizi yemememiz gerektiğini, hiç bir savaşın asla kazananı olamayacağını acıklı bir şekilde anlatıyor.
Sadece Öğrenciler değil öğretmenlere de, hatta öncelikle ülkeyi yöneten politikacılara da mutlaka okutulmalı. Birbirlerine diklenirken alt tabaka halkının yaşanacaklar karşısında karşılaşabileceği durumları önceden bilmiş olsunlar.
Kitabın arkasındaki tanıtımdan bir cümle eklemeyeyim onu sizler okursunuz onun yerine kitapta altını çizdiğim bir iki cümleyi aktarmak istiyorum sizlere:
“Gerçek mutluluk yavaş yavaş , azar azar gelir ve bu bizim hayata bakış açımızla, çevremizle, çevremizdekilere karşı davranışımızla doğrudan doğruya ilgili ve orantılıdır”
ikinci cümleyi büyük harflerle yazmak istedim
“İYİLİK, YOLA DÜŞEN YOLDAN TOPLANAN BİR ŞEY DEĞİLDİR. İNSAN İYİLİĞİ ANCAK BAŞKA BİR İNSANDAN ÖĞRENİR.”!

İyilik yapmayı unutmayın… Belki birine bu davranışı öğretirsiniz…

Kesinlikle okuyun belki biraz duygulanır, belki biraz ders alır, belki biraz geçmişe gidersiniz ama mutlaka beğenirsiniz..
Keyifli Okumalar…

— Habuniaa —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.