ÜTOPYA – Thomas More — Kitap Yorum —

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ÜTOPYA – Thomas More

Ütopya - Thomas More photo by habuniaa

İngiliz yazar, devlet adamı ve hukukçu olan Thomas More’un Ütopya eseri bu seferki yorumlayacağım eser.
Eserden beğendiğim bir kısımla başlamak istiyorum:
” Malın mülkün kişisel bir hak olduğu, her şeyin parayla ölçüldüğü bir yerde toplumsal adalet ve rahatlık hiçbir zaman gerçekleşemez.”
Kitap boyunca bu tür içinde anlam ve gerçeklik yüklü bir çok cümle ve bölümler göreceksiniz. Çok ince bir kitap (sadece 111 sayfa) olmakla birlikte nasıl bu kadar hayatın her alanına dokunduğuna şaşıracaksınız. Peki ne mi anlatıyor bir kitap? Vikipedi alıntısıyla bunu cevaplayacak olursak en öz şekli belkide şu olacaktır: ” İdeal hayalî bir ada ülkesinin siyasi sistemi anlatılıyor”. Kendi yorumumla açıklayacak olursam ise sanki gerçekleşmesi imkansız olan masalsı bir ülkenin yönetimini, halkını, halkın koşullarını-yaşamını, çevre ülkelerle ilişkisini, halkın giyiminden çocukların eğitimine kadar bir ülke ve toplumunu içeren her türlü konuya değiniyor. Aslında Raphael Hythloday in Ütopya ülkesi üzerindeki anlatımı hakkında kitap Fakat az önce belirttiğim üzere hepsinin masalsı güzellikte olduğunun altını çizmek istiyorum. Elbette kitapta beğenmediğim bir iki kısım da var ama bu yüzde 2 sini geçmez kitabın. Okurken ilk 20 sayfa akmıyor sıkıyor gibi gelebilir fakat Ütopyanın anlatımına geçildiği andan itibaren masal dinliyorsunuz ve tekrar tekrar dinlemek isteyeceğiniz kısıma gelmiş oluyorsunuz. Günümüz toplumu-insanı, günümüz ülkeleri, günümüz liderlerinin bir çok örnek alacağı kısım mevcut. Keşke böyle bir yerde yaşayabilsek diyeceğiniz ve kitaptaki anlatılan yeri kafanızda tekrar tekrar canlandırmak için tekrar tekrar okuyacağınız kitap olduğuna eminim.  Kitaptan bir cümleyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. “Zenginlerin cimri bencilliğini frenleyin” Ben de sanırım kitap okuma konusunda zengin sayıyorum ki kendimi 😀 bu zenginliğimi sizlere kitap yorumları ve kitap önerileri ile törpülemeye çalışıyorum. Sizlerde herhangi bir alanda paylaşımlarda bulunarak bu duruma katkıda bulunabilirsiniz unutmayın.
Kitapta o kadar ders alınacak kısım var ki onlardan biriyle yorumumu sonlandırırken sizlere bu kitabı da kesinlikle okumanızı öneriyorum.
“Ölüm cezası hırsızlığı cezalandırmak için çok ağır, hırsızlığı önlemek içinse çok hafif bir cezadır…. Hırsızlara en ağır cezaları verecek yerde toplumun bütün üyelerine yaşama olanaklarını sağlasanız ve kimse kellesi pahasına çalmak zorunda kalmasa daha iyi olmaz mı?”

Keyifli Okumalar

–Habuniaa–

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.