Yaşlıların Öküzlüğü, Ankara’nın Kandil Simidi, TV bağımlılığı ve Üni Hocaları..

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Merhaba bilog bilog bilog

Bugün sizlerle genel olarak sinir bozucu şeylerden bahsedeceğim.
Bir süredir toplu taşımayı tekrardan kullanan biri olarak genel olarak toplu taşımaları sevdiğimi belirtmek isterim. Her ne kadar bir ara klostrofobi sebebiyle otobüsten inme anları yaşamış olsam da son zamanlar onu geriye attığımı düşünüyorum. ( benzer sorunu olanlar için sitede yorumunu da yapmış olduğum Panik Atak 4 Ayaklı Bir Fildir kitabını okumanızı öneririm. Yorumuma da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz)
Neyse devam edeyim akaryakıta gelen zamlardan sonra sanırım yakında bütün ülke atlar alacağız o da ayrı mesele tabi. Ulan arabayı alalı 1.5 sene oldu daha  3.73 den 5.63 oldu e.dizel – evet küfür etmemek için tutuyorum kendimi…

Neyse otobüs demiştik. Otobüste yolcuların sohbetleri hep ilgimi çekmiştir. Hatta mimikleri tavırları o gün kü sorunlarından veya mutluluklarından olan yüz ifadeleri hep ilgimi çekmiştir. Bazen isteyerek bazen de istemeden takip ederim insanları :) ( Evet ayıp diyenlerinizi duyar gibiyim ama tıklım tıklım otobüs tıkaçlar, göz bantları ile mi gezeyim yahu istemesem de dikkat çekiyor insanlar)
Bugün bir teyze telefonla öyle yüksek sesle konuşuyor ki sormayın sanki telefonla değil en arkadan en öndeki otobüs şoförü ile konuşuyor mübarek. Telefonda karşıdakine söylediği şu: benim televizyonu da unutma. Biliyorsun balkondan tv izleyemiyorum. Ulan zenginlik başa bela. Hanfendi salondan mutfaktan oturma odasından izlediği yetmezmiş gibi bir de balkona takmış TV yi oradan izleyecek. Teyze dediğime bakmayın 45 yaşında yok belki 40 da yok yani. Otur balkonunda hava al, kitap oku, sohbet et be insan evladı. Ne bu TV bağımlılığı..!

Gelelim otobüsteki yaşlılara… Şu konuda hem fikiriz sanırım. Tamam günümüz gençliği öküzleşti, ne saygı kaldı ne terbiye. Büyüklerine yer vermiyorlar ve takıyorlar kulaklıkları kimseyi umursamıyorlar bunu biliyoruz.
Fakat öküzleşen bazı yaşlılara ne demeli? Ulan oturduğumuz yeri birine veriyoruz, kalkıp yaslandığımız kenarı bir diğerine veriyoruz. tutacak bir demir kalıyor. Ona da başka bir amca hiç izin istemeden hülaaaaaa diyerek seni itekleyerek orayı kapmaya, oraya yaslanmaya çalışmasın mı! Öküz müsün be amca desen atacaklar seni otobüsten. Ama bir gün onu bunu dinlemem atılma pahasına yapacağımı biliyorum ben bunlara. Yani öküzleşmenize gerek yok. Kibarca evladım bak yer veren yok, ayakta da duramıyorum, biliyorum buradan tutuyorsun ama izin versen de şuraya yaslanarak gidebilsem dese insanız biz buyur amca biz tutunmadan da gideriz otobüste der çekeriz elimizi kolumuzu (evet tutunmadan 20 durak gitmeye çalışmışlığımız var ortaokulda 😀 ) Yani azıcık saygı hem büyüklere hem küçüklere sözüm..!

Günün bir başka konusu da bazı kendisini üniversite hocası zanneden şahıslara.
Evet evet bazılarının değil anlatma yeteneği konuşma yeteneği dahi yok. Bırakın hoca olmayı bunlar nasıl mezun olmuş diyerek küfürler sizler de ben de ediyoruz. Torpille bir yerlere gelmiş diye bu torpil sistemini getireni, sağlayanların sülalesine kadar sözcükler diziyoruz. Tamam ama bunları mezun edenlere hiç mi laf yok. Unutmayın bunları buralara yükselmesini sağlayan ilk basamakları çıkmalarını onları mezun eden hocalar sağladı.
Neyse konuma döneyim. Girdiğim bir derste– bilerek geç gittiğim bir derste(çünkü hoca anlatamıyor)– normalde öğrencinin kitap sunması gereken anda baktım öğrenci masada susuyor hoca konuşuyor. Dedim heralde hoca araya yorum katıyor. Derse gireli 40 dk oldu kadın hiç susmadan takır takır konuşuyor. Dedim yandaki arkadaşa hayırdır sunum yok muydu? Cevap şu: bir soru sordum onu cevaplıyor :hönk: :huh:  neyse bekledim susacağı yok bir yandan da düşünüyorum ulan 50 dk oldu bu çocuk ne sormuş olabilir ki hoca kitap sunum arasında 50 dk dır cevaplıyor 😀
Neyse tam sevindim hoca: son bir cümle ile tamamlıyorum dedikten sonra ilk başta 111 sonra 1111 cümle kullandıktan sonra açıklaması bitti. İnanın dinlemedim ne anlatıyor , ne konuşuyor umurumda değil. Çünkü tamam bazı soruların uzun açıklaması olabilir ama böyle bir ortamda bir sorunun cevabı 2 dk olur daha uzun değil. Ne anlatıyorsunuz hocam soru neydi ki ne anlatıyorsunuz diye patlamamak için de tuttum kendimi.
Aynı hoca 700 sayfalık kitabın sunumunu 10 dk da yapmamızı bekliyor bir de bizden. Afedersiniz ama bi s….. gidin yani. değil mi?  Bir cümlelik soruyu 10 cümle ile açıklayamıyorsun sonra gelip 700 sayfalık şeyi 10 dk da özetleymiş. Hee hee başka?

Bu kadar sinir harbi filan azıcık sakinleşmek lazım diye düşünüyorum malum bugün kandil. Mirac kandili. Herkesin miraç gecesi hayırlara vesile olsun mübarek olsun hayırlı dualarınız da kabul olsun inşaallah :)

İstanbul’da büyümüş biri olarak oranın kandil simitlerine bayılırım. Ankara’ya gelince İstanbul’un simitlerine daha da bayılır, özler oldum resmen. Abicim koca Ankara’da bir tane kandil simidi yapmayı bilen yok mu gerçekten?
Nereden öğrendiniz bu simitleri yapmayı!
Öncelikle kandil simidi ile normal simidi karıştırıyor bu Ankaralılar(sözüm meclisten dışarı) Bak abicim, ablacım kandil simidi dediğin normal simit boyutlarına yakın olmaz bu bir! ikincisi içine aynı maddeleri koyuyorsun diye, mahlep koyuyorsun diye hemen kandil simidi oldu zannetmeyin olmuyor! Ayrıca içini pişirmiyorsunuz resmen içi neredeyse hamur gibi 10 tane pastahane 5 tane market değiştim hepsi aynı yahu!!! Neyse oruçta tutuyorum bugün canım da çekmiş kandil simidi alayım bir kutuda akşam iftardan sonra yerim diye düşündüm. Bu sefer başka bir yer deneyeyim dedim. Mahallemizde yeni açılan erciyes börek e girdim. İlk siftahım olacak inş 😀 Baktım kandil simidine neyse biraz küçültmüş bunlar, içimden sanırım ist kandil simidine uzaktan da olsa benziyor dedim. Neyse alacağım 10 tane karar verdim.
Dedim abi ne kadar?
–> 1.5 tl.
ben de bir şaşkınlık : tanesi mi ?
–> evet efendim…
iyi günler dedim çıktım.
Ulan oruçlu oruçlu kandil kandil Allah belanızı versin normal simit bile 1 lira bunun neresi 1.5 tl diyeceğim bela okumamak için tutuyorum kendimi ama eve giderken her adımda bu beddua dilimin ucuna kadar geldi yalan yok. Tamam anladık her şeye zam geliyor dolar aldı başını gitti ama herkesin alım gücü de artmıyor ya en insaf biraz! Fazla dayanmaz kapatırsınız siz orayı söylemedi deme!
O Trump’ın da onu seçenlerin de ben hepsinin  ben dıtttttttttttttt!

Neyse güzel bir şeyle kapatmak istiyorum köşe yazımı.
Dikmiş olduğum domates ve biber tohumları vardı. Domateslerin hepsi çıktı. Hatta ilk otuz tanesi 3.5. yaprakları bile büyüdü. Onlara yeni güzel saksı sistemi yapıp oraya ekledim. Kötü olan ise yaklaşık 300 fide bulunan domates kabı geçen akşam ters dönüp düştü :( hepsi ezildi. Neredeyse her birini tek tek ekmeye çalıştım.
Sanırım bi 150 sini kurtaracağız en azından gibi gözüküyor belki 200 bugün baktım tekrar yükselmeye başlamışlar.
Bir şeyler ekin bir şeylere de büyütmeye çalışın gerçekten çok eğlenceli.
ve Biberler de ilk kez çıkmaya başladılar yakında resimleri paylaşırım :)

Hayat her şeye rağmen güzel, sinirlenseniz de mutlu olacak bir şeyler bulun. Kitap okuyun mesela.
Hadi kalın sağlıcakla…

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.